ژوئن, 2021 تغذیه, گوارش

ایسکمی روده چیست؟

ایسکمی روده یک بیماری جدی است که می‌تواند باعث درد شود و کار روده را دشوار کند. در موارد شدیدتر، از دست دادن جریان خون در روده‌ها می‌تواند به بافت روده آسیب برساند و منجر به مرگ شود. درمان‌هایی برای ایسکمی روده در دسترس است. برای بهبود شانس بهبودی، تشخیص علائم اولیه و فوری کمک پزشکی بسیار مهم است.

 

انواع ایسکمی روده

ایسکمی روده بزرگ (کولیت ایسکمیک)

جریان خون پایین در روده بزرگ منجر به این وضعیت می‌شود. این ایسکمی شایع‌ترین نوع است که مربوط به افراد مسن بالای 60 سال است، اگرچه در هر سنی ممکن است ایجاد شود.

ایسکمی حاد مزانتریک

ایسکمی مرتبط با روده کوچک به عنوان ایسکمی مزانتریک حاد شناخته می‌شود. در این مورد لخته‌ها و رسوبات خون در شریان مزانتریک برتر دیده می‌شوند که مسئول تأمین خون غنی از اکسیژن به روده‌ها هستند. انسداد شریان توسط رسوبات می‌تواند مانع جریان خون در روده شود.

ایسکمی مزنتریک مزمن

به آنژین شکمی (درد پس از خوردن غذا به دلیل خونرسانی ناچیز به روده‌های کوچک) نیز معروف است. این نتیجه از رسوبات چربی در دیواره عروق (تصلب شرایین) است. تا زمانی که دو جریان از سه رگ اصلی بدون جریان خون انسداد کامل نداشته باشند، درمان لازم نیست.

ترومبوز وریدی مزانتریک

لخته شدن خون یا رسوب در ورید اجازه تخلیه خون بدون اکسیژن از روده را نمی‌دهد که منجر به تورم، التهاب و خونریزی می‌شود.

 

علائم و نشانه‌ها

علائم و نشانه‌ها ممکن است حاد (ناگهانی) یا مزمن (تدریجی) باشند و در افراد مختلف نیز ممکن است متفاوت باشند.

علائم ایسکمی حاد روده

 • درد ناگهانی شکم (خفیف یا شدید)
 • خون در مدفوع
 • استفراغ، حالت تهوع، تب
 • گیجی ذهنی در افراد مسن
 • پریشانی و حساسیت در شکم
 • حرکات مکرر روده

ایسکمی مزمن روده

 • گرفتگی شکم بعد از خوردن غذا در عرض یک ساعت و به مدت 3 تا 4 روز
 • کاهش وزن غیرمنتظره
 • اسهال، حالت تهوع، استفراغ
 • نفخ شدید
 • دردهای مکرر شکمی که در طی یک دوره زمانی بدتر می‌شوند.

"<yoastmark

عوارض ایسکمی روده

عوارض ایسکمی روده می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مرگ بافت روده:اگر جریان خون در روده به طور کامل و ناگهانی مسدود شود، بافت روده می‌تواند از بین برود (گانگرن).
 • سوراخ شدن دیواره روده:این منجر به نشت محتوای روده به داخل حفره شکم و ایجاد عفونت جدی (پریتونیت) می‌شود.
 • زخم شدن یا باریک شدن روده بزرگ:گاهی اوقات روده‌ها می‌توانند از ایسکمی بهبود یابند، اما به عنوان بخشی از روند بهبودی، بدن بافت اسکار ایجاد می‌کند که روده‌ها را باریک یا مسدود می‌کند.
 • از دست رفتن جان:این بیماری در پایان منجر به مرگ می‌شود.

 

پیشگیری ایسکمی روده

ایسکمی حاد روده یک بیماری شدید پزشکی است که پیشگیری و تشخیص سریع آن مشکل و درمان آن چالش برانگیز است. متأسفانه، خطر مرگ با این شرایط بسیار زیاد است، به 50 درصد نزدیک می‌شود، اما به نظر می‌رسد این خطر در افرادی که به سرعت تشخیص داده می‌شوند، بسیار کمتر است. هنگامی که فردی با ایسکمی حاد روده تحت درمان و تثبیت قرار گرفت، نتیجه آن در دراز مدت تا حد زیادی به ماهیت اصلی مشکل قلبی عروقی (یا سایر شرایط پزشکی) بستگی دارد که در وهله اول منجر به این بیماری می‌شود.

در هر صورت بهبودی از ایسکمی حاد روده می‌تواند یک چالش باشد. این افراد تمایل به سن بالاتری دارند و معمولاً دارای بیماری قلبی عروقی اساسی هستند. در صورت نیاز به برداشتن جزئی روده، ممکن است کولوستومی یا ایلئوستومی موقتی (یا در بعضی موارد دائمی) داشته باشند.

در همه موارد، افراد به مدیریت کامل هر بیماری قلبی عروقی زمینه‌ای که در ایسکمی روده آن‌ها کمک کرده است، نیاز دارند. آن‌ها همچنین نیاز به ارزیابی کامل از عوامل خطرساز، از جمله فشار خون بالا، کلسترول، چاقی، سیگار کشیدن و دیابت داشته و به کنترل شدید این موارد نیاز دارند. با پیروی از روش‌های خاص اصلاح سبک زندگی می‌توان از ایسکمی روده جلوگیری کرد. موارد پیشگیری به شرح زیر هستند:

 • ترک سیگار، زیرا به عروق خونی آسیب می‌رساند و خطر رسوب در عروق را افزایش می‌دهد.
 • حفظ فشار خون و سطح کلسترول سالم
 • حفظ سبک زندگی سالم
 • ورزش منظم
 • کاهش استرس
 • کنترل دیابت

 

درمان ایسکمی روده

مهم است که بیمار را در سریع‌ترین زمان ممکن درمان کنید، در حالی که برای بازگرداندن جریان خون به روده‌های او عمل می‌کنید.

به طور معمول، مایعات برای بازیابی و حفظ گردش خون تجویز می‌شوند، کنترل درد با مواد افیونی حاصل می‌شود. برای جلوگیری از نشت باکتری‌های روده در حفره شکم از تولید پریتونیت، از آنتی بیوتیک استفاده می‌شود. و داروی ضد انعقاد برای جلوگیری از لخته شدن خون بیشتر تجویز می‌شود.

اگر علائم زوال یا پریتونیت ظاهر شوند، باید بلافاصله عمل جراحی انجام شود، تا قسمت نابود شده روده را از بین ببرد و جریان خون را از طریق SMA یا IMA مسدود شده بازگرداند.

در صورت عدم نیاز به جراحی اورژانسی، گزینه‌های بازیابی جریان خون شامل داروهای ضد انعقاد، جراحی بای پس، آنژیوپلاستی یا استنت گذاری و تجویز داروهای لخته ساز است. انتخاب بهینه می‌تواند دشوار باشد و غالباً به یک روش تیمی شامل یک متخصص گوارش، قلب و جراح نیاز دارد.

در شخصی که آنژین مزمن روده تشخیص داده شده است، یعنی انسداد جزئی SMA یا IMA ناشی از پلاک آترواسکلروتیک، درمان می‌تواند با جراحی بای پس پیوند و آنژیوپلاستی یا استنت گذاری انجام شود. این روش درمانی خوردن وعده‌های غذایی بدون علائم را آسان می‌کند و باید به جلوگیری از بروز ایسکمی حاد روده کمک کند.

تشخیص ایسکمی روده

نکته کلیدی در تشخیص ایسکمی حاد روده این است که پزشک به فکر تشخیص بیفتد و سپس آزمایشات مناسب را برای تأیید یا رد آن انجام دهد.

علامت اصلی ایسکمی روده، درد شکم است. با این حال، موارد پزشکی زیادی وجود دارند. که باعث ایجاد درد شکمی می‌شوند، بنابراین برای اینکه پزشک بر روی احتمال ایسکمی روده متمرکز شود، باید همیشه آماده باشد تا این تشخیص را بررسی کند.

افرادی که دچار این عارضه هستند، اغلب در معاینه بدنی یافته‌های بسیار کمی دارند. و در واقع، به پزشکان جوان آموزش داده می‌شود هر زمان که بیمار از درد شدید شکایت دارد. و این با یافته‌های جسمی متناسب نیست، به این وضعیت فکر کنند. میزان نگرانی پزشک باید در بیمار مبتلا به درد ناگهانی شکمی که عوامل خطر ایسکمی روده نیز دارد. و در بیمارانی که سابقه درد شکمی بعد از غذا را توصیف می‌کنند، افزایش یابد.

هنگامی که ایسکمی روده به نظر یک احتمال معقول ارزیابی می‌شود، باید بلافاصله مطالعات تصویربرداری تخصصی از شکم انجام شود. در بسیاری از موارد، سی تی اسکن شکم یا اسکن ام آر آی می‌تواند به تشخیص کمک کند. CT آنژیوگرافی (سی تی اسکن همراه با تزریق رنگ به ورید) یا آرتریوگرافی معمولی (تکنیک کاتتریزاسیون که در آن رنگ به شریان تزریق می‌شود و اشعه ایکس انجام می‌شود) برای تأیید تشخیص اغلب لازم است.

 

 

در مجله سلامت توان تازه (تتا) هزاران مقاله،  پژوهش، آموزش، و اخبار حوزه سلامت به رایگان در اختیار شما قرار میگیرد.

جهت دریافت انواع خدمات پرستاری تخصصی در منزل، ویزیت پزشک عمومی و متخصص در منزل، رادیولوژی و سونوگرافی در منزل، آزمایشگاه و تست کرونا در منزل، و دهها خدمات دیگر مراقبتی، بالینی در منزل ، با ما تماس بگیرید.